dekorasyonda_farkli_desenleri_karistirmanin_puf_noktalari-14Tüm evin tek renk, döşemelerin her odada tek desen olması pratik bir yöntem biliyoruz, ama sıkıcı değil mi sizce de.
Desenleri karıştırmaktan korkmayın. Ama tabii bazı küçük noktalara da dikkat ederek. Çünkü desen karıştırmak, bazı noktalara dikkat edilmediğinde ahenkten yoksun ve göz yorucu mekanlar da ortaya çıkarabilir.
Buyurun, dikkat etmeniz gereken noktalar:
Ev dekorasyonunda farklı desenler arasında uyumlu bir bütünlük sağlamanın en kolay yolu ana rengi beyaz ve bir diğer renk olarak belirlemektir. Beyaz ve mavi, beyaz ve kırmızı, beyaz ve yeşil gibi. Bundan sonrası kolay. Farklı desenlerde yastıklar mı alacasınız? İçinde beyaz ve seçtiğiniz diğer renk olsun yeter. Hangi desen ya da doku olduğunun, diğer doku ve desenlerle uyumlu olup olmadığının hiç önemi yok. Desenlerin aynı renk paletinden olması, aynı rengin çeşitli tonları olması yeterli.

dekorasyonda_farkli_desenleri_karistirmanin_puf_noktalari_1 Farklı desenlerle evinizi dekore etmenin diğer bir şık yolu da büyük desenlerle küçük desenleri eşleştirmektir. Mesela büyük çiçek desenli bir perde ve ince çizgili bir koltuk örtüsü gibi. Tabii yine renk paletine dikkat ederek.

Diğer bir başarılı yol belirli bir tema çerçevesinde farklı desenleri mix etmektir. Mesela doğa, mesela deniz, mesela etnik gibi. Seçtiğiniz tema çerçevesinde desenleri perde, masa örtüsü, koltuk ve duvar panoları ile bütüne dağıtabilir ama yine de uyumlu görünmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca aksesuar desteği de kullanabilirsiniz. Deniz temalı döşemeliklerinizi sehpalara serpiştireceğiniz deniz kabukları ile vurgulamak çok güzel bir sonuç yaratacaktır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment